Brusel viní Belgicko z pomoci gigantom

Press / 12.03.2016

Európska komisia žiada krajinu, aby vybrala od firiem 700 miliónov eur.

Európska komisia chce donútiť Belgicko, aby vybralo dodatočné dane vo výške okolo 700 miliónov eur od viac ako troch desiatok veľkých nadnárodných firiem. Komisia totiž rozhodla, že daňové výhody poskytnuté Belgickom niektorým firmám v rámci režimu zdanenia nadmerného zisku odporujú pravidlám Európskej únie o štátnej pomoci.

Experti vidia hlavný problém v tom, že Belgičania neposkytli tieto výhody všetkým firmám. „Takáto selekcia je diskriminačná,“ vysvetľuje pre HN Viliam Karas, právnik firmy Maple & Fish.

Nespravodlivá súťaž

Hoci komisia nemenovala konkrétne firmy, spomenula, že sa medzi nimi nachádzajú najmä európske spoločnosti. Medzi postihnutými hriešnikmi sú podľa denníka Wall Street Journal napríklad veľká pivovarnícka firma AB Inbev či British American Tobacco. „Narúša to spravodlivú hospodársku súťaž tým, že stavia menších konkurentov, ktorí nie sú nadnárodnými spoločnosťami, do nerovnocennej pozície,“ vysvetlila Margrethe Vestagerová, eurokomisárka pre hospodársku súťaž.

Štáty EÚ síce môžu podporovať investície mnohými legálnymi spôsobmi, ale belgický spôsob daňovej úľavy je podľa komisárky nezákonný a narúša konkurenciu.

Viac sa dočítate tu: http://finweb.hnonline.sk/spravy-zo-sveta-financii/511858-brusel-vini-belgicko-z-pomoci-gigantom